Бабанська громада
Черкаська область, Уманський район

Свинарка

Сторінки з історії виникнення села

 

Село Свинарка розташоване за 28 км. на схід від районного центру м. Умань, по обох берегах річки Ревуха.

Час виникнення села невідомий, але в давнину село мало назву Сінарка. З розповідей старих жителів, назва пов’язана з широким розвитком сінарства, жителі села тримали переважно худобу і тому основним заняттям було вирощування і збір сіна на корм.

У продовж історичного існування села Свинарки відбулося чимало змін в її адміністративно-територіальному устрої. У 1832 році с. Свинарка перейшло у відання військового міністерства. Для укрупнення населених пунктів, адміністрація військового поселення, в 1842 році, переселила жителів села до с. Бабанки. Військові поселення не виправдали покладених на них сподівань, вони не стали політичною опорою царизму. Жорстока експлуатація, дикі знущання кріпосників офіцерів, викликали серед поселенців численні повстання. В наслідок цього, починаючи з 1858 року, поселення ліквідовувалися, а селяни переводилися на становище державних. За чотири роки після цього, тобто вже після скасування кріпосного права, а саме, у 1862 році, жителі Свинарки були переселені на свої старі садиби і утворили село під назвою Свинарка.

У 1929 році у Свинарці був створений  перший  колгосп. Його засновниками

були   Олександр Іваницький ,Тарас Лила, Прокіп  Андрієць, Тихін Биднюк та Фросина Пересунько. У 1932-1933  роках  жителі Свинарки терпіли голод і за досить умовними  підрахунками  третина  з них загинула  голодною смертю. Про ці жертви нагадує  меморіальний знак , встановлений  у 1993 році  на сільському цвинтарі.

У 1941 році  все  доросле населення  Свинарки пішло захищати Батьківщину.

Більше 120 односельців  не повернулися з фронтів  Великої Вітчизняної війни. На

Обеліску Слави навічно  закарбовані  імена героїв боротьби з фашизмом, а полеглі за визволення села  знайшли вічний спокій у братській  могилі.

У повоєнні  роки відбудувалось зруйноване і відшкодовувались збитки, заподіяні війною. У 1950 році економічний розвиток господарства досягнув довоєнного рівня.

У 1958 році колгосп ім..Кірова  був об’єднаний  з колгоспом „Шлях до комунізму” села Бабанки, а в 1970 році  колгосп був реорганізований у радгосп. У 1991 році жителі Свинарки створили власне господарство – колгосп „Зоря”.

В  березні  місяці 2000 року на базі КСПП „ Зоря ”   створено товариство з обмеженою  відповідальністю „Обрій -2000”.

Власними силами  селяни не змогли  обробляти землю, тому земельні паї та майно було передано в оренду Спільному Українсько-Французькому підприємству  „ДАКО .”

З  2005 року землі  передано в оренду ТОВ „Згода”. На даний час  більшість жителів села забрали свої паї  і обробляють їх самостійно.

З 1991 року в селі діє  сільська  рада На даний час  село налічує 224 двори, населення складає 280чоловік. Працює  сільський клуб, фельдшерський пункт , сільська бібліотека , магазин . Проведено вуличне освітлення.  Сільські дороги , протяжністю  15 км, переважно без  твердого покриття,  село не газифіковано. .Збудовано пам’ятник загиблим воїнам у роки ВВв’’Братська могила’’.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь