СПАЛЮВАННЯ СМІТТЯ ТА СУХОЇ РОСЛИННОСТІ ЗАБОРОНЕНО
На виконання рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 9.03.2023 року (Протокол № 3) та з метою попередження виникнення пожеж у сільськогосподарських угіддях, вздовж доріг та залізниць, у лісах та парках, на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, в населених пунктах необхідно посилити роботу щодо проведення постійного моніторингу та профілактики з метою недопущення пожеж на території громад.
Чинним законодавством України заборонене спалювання відходів, в тому числі побутового сміття, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, на території та об’єктах природно-заповідного фонду, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах.
Спалювання відходів, в тому числі побутового сміття, сухої рослинності створює загрозу життю людей, призводить до значної шкоди довкіллю (забруднення атмосферного повітря, зникнення рідкісних видів рослин, загибель комах тощо). При згорянні рослинних залишків у повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа та оксиди сірки, останні викликають респіраторні захворювання. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Тління рослинних решток може призвести до перекидання вогню на природні ділянки, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.
Також попереджаємо, що за незаконне випалювання залишків рослинності та опалого листя на громадян накладається штраф від 3060,00 грн. до 6120,00 грн.
Крім того, з березня 2022 р. внесено зміни до Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Так, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. Відтепер такі дії розцінюються як злочин, за який передбачено покарання у вигляді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна.